Büyükada dokuz adadan oluşan İstanbul Adaları’nın ilçe merkezidir. 5400 Km2 yüzölçümüne, 2009 yılı itibarı ile 6812 işilik nüfusa sahiptir. Bu nüfus yaz aylarında 10 -15 katına kadar çıkmaktadır. Evlerin çoğunluğu yazlık olarak kullanılmaktadır. İki tepeden oluşan Ada’nın kuzeyindeki İsa Tepesi (Hristos) deniz seviyesinden 164 metre, güneyindeki Aya Yorgi (Yüce Tepe) ise 202 metre yüksekliktedir. 

Bitki Örtüsü

Büyükada’da yerleşim bölgeleri dışındaki bitki örtüsü, iğne yapraklı orman (Pinus brutia ten.) ve makigarik formasyonundan oluşmaktadır. Ada’da orman kuran tek ağaç türü ‘kızılçam’dır. Ada’da kızılçamın Türkiye’deki doğal yayılış sahası içerisinde kuzey sınırında yer alması, oldukça sığ topraklar üzerinde yetişmiş olması ve yüzyıllar boyu insan tesirinde kalması, eğri-büğrü, fazla boylanmayan gövdeli fertlerin oluşmasına sebep olmuştur.

Ada’da kızılçam ormanı dışında görülen ikinci bitki tipi makidir. Maki, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’ndeki bitki toplulukları içerisinde en karakteristik doğal vejetasyon tipidir. Ada’da oldukça boylu, sekonder tipte oluşmuş maki elemanları görülür. Yerleşim yerlerinde ise pek çok egzotik bitki türünün Ada’ya uyum sağlamış olduğu görülür.

Ulaşım

Büyükada’nın Kabataş’a uzaklığı 21 km, Bostancı’ya 9 km. ve Kartal’a uzaklığı ise 5,5 kilometredir. Ulaşım, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin (İDO) vapur ve motor seferleriyle, katamaran tipi hızlı gemileriyle ve tarifeli çalışan özel yolcu motorlarıyla sağlanmaktadır. Ayrıca İDO’nun ‘Deniz Taksi’ hizmeti de vardır.

Deniz vasıtalarıyla ulaşımda; Kabataş, Kadıköy, Bostancı, Maltepe ve Kartal iskelelerinde gişelerde satılan jetonlar alınıp turnikeye atılarak geçilmekte ve bu vasıtalara binilmektedir. Ayrıca bütün İstanbul ulaşımında kullanılan elektronik bir sistem olan ‘Akbil’ turnikelerden indirimli olarak geçiş imkânı sağlamaktadır. Adalar’dan dönüş de aynı şekilde olmaktadır.

NEREYE GİDEBİLİRSİNİZ?

Dil Burnu

Büyükada’nın batısında yer alan Dil Burnu 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir. Kuzeyinde kalan kısımda Nizam (Değirmen) Koyu, güneyinde ise plaj ve tesislerin bulunduğu Yörükali Koyu bulunmaktadır. Yaz aylarında Ada’ya günübirlik gelenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Çam ağaçlarının altında piknik masaları vardır.

Küçük Tur

İskeleden başlar. Çankaya Caddesi, Nizam yoluyla Birlik Meydanı’na ulaşılır. Birlik Meydanı’ndan Rum Mezarlığı, Karacabey Koyu, Maden Yılmaz Türk Caddesi yoluyla, Çınar Meydanı ve iskeleye dönüş…

Büyük Tur

Küçük Tur’daki gibi Birlik Meydanı’na varılır. Buradan Büyük Tur tabelasının gösterdiği yola girilir. Ada’nın arkası dolaşıldıktan sonra Rum mezarlığından itibaren Küçük Tur’daki yol takip edilerek iskeleye dönülür.

Her iki tura da yürüyerek, bisikletle ya da fayton ile çıkabilirsiniz. faytonla çıktığınız takdirde elinizdeki haritaya dikkat ediniz.

ADAKULE / Yangın Gözetleme ve Seyir Kulesi

Büyükada Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan yangın gözetleme ve seyir kulesidir. 19 metre yüksekliği olan kuleden İstanbul Anadolu Yakası’nın Marmara Denizi’ne bakan Kayışdağı- Tuzla arasında kalan orman alanları ile İstanbul Adaları yangınlara karşı gözetlenmektedir. Kule 2008 yılında modernize edilmiş olup, burada yangına ilk müdahale konusunda eğitimler verilmektedir.
Sivil toplum kuruluşları orman yangınları ve ekolojik denge konusunda bilgilendirilmektedir. Deniz seviyesinden 200 m yükseklikte bulunan ADAKULE’de son teknolojiyle donatılmış kameralarla gözetleme yapılmaktadır. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin almak kaydıyla ziyaret edilebilir.
Kuş gözlemleri yapılabilir.

Kurşunburnu Şehit Ormanı

Büyükada – Kurşunburnu Mevkii’nde 18 Mart 2006 Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde tesis edilmiştir. Orman yangınlarında boğularak veya yanarak şehit olan itfaiyecilerle, teröre karşı vatani hizmetini yaparken şehit düşen güvenlik görevlileri anısına dikilen fidanlarla oluşturulmuştur. Şehitlere ait künye bilgilerinin bulunduğu plaketler 100 metre uzunluğundaki taş duvardaki panellere monte edilmiştir. Büyükada’da fayton turu yapan yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

-Adanın merkezinde bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz.

-Yürüyerek, bisikletle ya da faytonla Küçük Tur yaparak Adanın tabiat güzelliklerini, köşkleri görebilirsiniz.

-Büyük Tur’a çıktığınızda bunlara ilaveten Adanın yerleşim olmayan kısımlarını da görürsünüz.

-Birlik Meydanı’na giderek Lunapark Gazinosu’nda çamlar arasında dinlenebilirsiniz.

-Birlik Meydanı’ndan Yüce Tepe’ye çıkarak Adayı yukarıdan görme imkânına kavuşabilirsiniz. Yemek yiyebilirsiniz.

-Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

-Aynı yoldan Adakule’ye gidip manzara seyredebilirsiniz.

-Birlik Meydanı’ndan ormanın içine girerek Rum Yetimhanesi’ne ve Hristos Kilisesi’ne gidebilirsiniz.

-İskeleden yürüyerek kısa sürede Hamidiye Camii’ne varabilirsiniz.

-Yürüyerek San Pacifico, Ermeni Katolik, Panagia ve Ay’Dimitri Kiliselerine ulaşabilirsiniz.

-Faytonla veya yürüyerek Aya Todori Şapeli, Ay’Nikola Manastırı, Profitis İlias Kiliselerine giderek ziyaret edebilirsiniz.

-Kumsal semtindeki Musevi Sinagogu’nu görebilirsiniz.

-Adalar’daki bitki yapraklarının koleksiyonunu barındıran Herbarium’u gezebilirsiniz.

-Dil Burnu’na giderek piknik yapabilirsiniz ya da daha ilerideki Aşıklar Gazinosu’nda çamların altında semaverden çay içebilirsiniz.

-Plajlara gidip yüzebilirsiniz.

-İskele civarındaki lokantalarda yemek yiyebilirsiniz.

-Akşam (yaz aylarında) sinemaya gidebilirsiniz.

-Otellerden birine yerleşip gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaynak: http://www.buyukada.org

[Not a valid template]